18. února 2021 ve 21:43 SEČ přistálo na Marsu dosud nejvyspělejší průzkumné robotické vozítko v dějinách dobývání vesmíru. Hlavním hrdinou mise Mars 2020 je vozítko Perseverance, které má na rudé planetě posbírat vzorky hornin a půdy. Unikátní laserové dělo na jeho palubě, sloužící k spektrální analýze povrchu Marsu, napájí 350 tantalových kondenzátorů, vyvinutých a vyrobených společností AVX v Lanškrouně.

30. července 2020 vynesla Raketa Atlas-V, z mysu Canaveral na Floridě, šestikolové vozítko Perseverance o velikosti středního osobního automobilu a vážící 1025 kg. Sondu čekala 471 milionů kilometrů dlouhá pouť k Marsu.

Nejdůležitějšími úkoly sondy nyní bude hledání stop života a prozkoumání geologie a minulosti na Marsu. Je vybaven několika přístroji, senzory a kamerovými systémy, jimiž lze na dálku analyzovat povrch planety. Perseverance bude rovněž sbírat vzorky hornin, které by měly příští mise dopravit k analýze na Zemi, pokud vše dobře dopadne, v prosinci 2031. Rover doprovází malá robotická helikoptéra nazvaná Ingenuity (Důvtip), která je prvním vrtulníkem, jenž by měl vzlétnout v řídké atmosféře na Marsu. Zkoumat má blízké okolí vozítka, a to vždy jen po několik minut.

Trvání mise roveru je plánováno na jeden marsovský rok, který je zhruba dvojnásobně dlouhý proti roku pozemskému.

Od roku 2012 pracuje již na povrchu Marsu velká pojízdná vědecká laboratoř Curiosity po pozůstatcích případných mikroorganismů.
Toto vozítko pohání baterie s 630 tantalovými kondenzátory vyrobenými rovněž v AVX Lanškroun.

Obě vozítka vyrobilo výzkumné a vývojové centrum NASA Jet Propulsion Laboratory v kalifornské Pasadeně.